נשמח לעזור

איך קונים נכס?

קניית דירה היא למעשה הצעד הכלכלי הגדול ביותר שמרביתנו עושים בכל ימי חיינו, והחשש מהרגע והלחץ מהרגע הזה מובנים בהחלט. מעורבים בו כספים עצומים וכן הוא טומן בחובו תהליכים סבוכים שאין האדם הממוצע נתקל בהם באופן יומיומי.

 

 אז איך מתמודדים עם כל זה?

 

השלב הראשון הוא הגדרת הדירה שברצונכם לרכוש. בשלב זה הגדירו את הצרכים שלכם, הרצונות והשילוב ביניהם. מיקום, גודל, דירה חדשה או יד שנייה, "על הנייר" או ישירות מקבלן, שכונה חדשה או ישנה לכל אלה יש השפעה ישירה על הנכס העתידי שלכם.

 

כשתתחילו את תהליך החיפוש תתקלו בכמות גדולה של דירות, אך אל תאבדו את הצפון  מהמגוון בשוק. התמקדו בדיוק במה שהגדרתם לעצמכם. דבר זה יוביל לחיפוש יעיל יותר, מהיר יותר, שיוביל בסופו לתוצאות המקסימאליות עבורכם.

 

קונים במספרים..

 

כמה נתונים סטטיסטיים על הליך הקנייה.

28% קונים אחרי 30 יום של חיפושים.-

60% קונים אחרי 90 יום של חיפושים.-

4.8  חודשים בממוצע לוקח לאדם לקנות דירה מהיום שהתחיל לחפש.-

87% מרוכשי הדירות כלל אינם מבצעים את  הבדיקות המהותיות

לפני רכישת דירה והדבר עולה להם עשרות אלפי שקלים אשר יכלו לחסוך.

 

מיקום

 

ראשית הגדירו מהו המיקום הרצוי, הגודל, קומה, שכונה מועדפת וכדומה על מנת שתוכלו למקד את עצמכם בנכס שמתאים לרצונותיכם.

תוך כדי הכינו עמכם את התקציב בכדי לוודא שהנכס הפוטנציאלי עומד במסגרת התקציב שעומד ברשותכם.

 

אז היכן ניתן לחפש?

 

אינטרנט

 

עולם הנדל"ן באינטרנט מתרכז ברובו באתר יד2 או winwin. זירה זו הפכה לשוק במלוא מובן המילה. הפרסום באתרים אלו הוא חינמי, דבר הגורם לריבוי במצגי שווא. נכסים במחירים מופקעים שמנסים לצוד את עיניו של הלקוח הלא בקיא ,מוכרים רבים אשר מעוניינים  לעלות את ערך נכסם בשוק ומשתמשים בפרסומים שהם פיקטיביים כדי לעשות זאת.

 

 על מנת שתבינו את ערך הדירות בשוק אין להסתמך על המידע באתרים האלו. אני ממליץ, להיעזר באתרי הנדל"ן  כדי לדעת באמת בכמה נמכרו נכסים דומים לנכס שברצונכם לרכוש באותו רחוב או באותו בניין והאם מדובר במחיר יקר או שנתקלתם ב"מציאה"?

 

קיימים כיום מספר אתרי אינטרנט איכותיים בתחום התמחור, האוספים את מאגר הנתונים שלהם מתוך אתר רשות המסים המאגד בתוכו את כל נתוני המכירות בישראל. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי קצב העדכון של אתרים אלו אינו מיידי וכי התמחור הממוצע המוצג בהם אינו יכול להביא בחשבון הבדלים כגון שיפוץ, ריהוט, כיווני אוויר וכדומה. לכן, רצוי להצליב את המידע עם איש מקצוע שמכיר את היצע הנכסים שנמכרו באזור לעומק.

 

שני אתרים שתוכלו להיעזר בהם  , "מידע נדל"ן"  אתר של רשות המיסים. כל עסקה מחויבת דיווח לרשות המיסים.  לאתר יש מספר חסרונות: האתר אינו מפורט, הדיווחים לפעמים לא מדויקים. בכדי להשתמש בו תצטרכו נתונים של גוש- חלקה של הדירה המבוקשת. במקרה שאין לכם צירפתי לכם גם מחשבון גוש-חלקה שתוכלו להיעזר בו.

 

רשות המיסים- מידע נדל"ן

 

מחשבון גוש-חלקה

 

כמו כן, חשוב שכשאתם מקישים את החלקה באתר מידע נדל"ן תרשמו טווח. כך למעשה, יופיעו למולכם מגוון בתים ברחוב וברחוב הסמוך לעיתים שאותו אתם מחפשים. השתדלו שיהיו לכם 4 בתים להשוואה בתאריכים שלא עוברים את השנה מיום החיפוש אם מתאפשר ויש נתונים. לדוגמא אם החלקה של הנכס הוא 50 והתאריך היום הוא 2014\11\11 הזינו בחיפוש לפחות עד חלקה 54 והתאריך יהיה 2013\11\11. אם לא תמצאו המשיכו להעלות את טווח מספר החלקה וכך גם את התאריך, על מנת שתוכלו לקבל אינדיקציה רחבה למחירים. כמו כן, תוכלו להזין גם את מספר החדרים הרצוי כדי לקבל אינדיקציה יותר מדויקת.

 

אתר נוסף, שתוכלו להסתייע בו הוא "מדלן". אתר זה מרכז את הנתונים מתוך אתר "מידע נדלן" ומפלח את הנתונים לפי ההגדרה שלנו. תוכלו למצוא גם את מאפייני השכונה, העיר והרחוב. על מנת להשתמש בו תצטרכו כתובת של הנכס המבוקש.

 

מדלן- הכל על בתים ושכונות

 

 עיתונות כתובה   

 

באמצעי זה משתמשים מתווכים ואנשים פרטיים. כיום המקומונים בערים שלכם נותנים לכם מידע ממוקד על נכסים באזור המבוקש, חשוב להיעזר בו. אמצעי זה אינו חינמי לכן, הסבירות שיהיו בה מודעות פיקטיביות נמוך יותר. דבר שיביא לכם פרספקטיבה ראשונית חשובה לגבי המצב בשוק.

 

חיפוש רגלי

 

ראשית, לפני היציאה שלכם מהבית הצטיידו במודעות של חיפוש דירה. במודעות אלו תציינו את מה שנחוץ לכם ומספר טלפון שאותם תוכלו לחלק בתיבות הדואר בבתים שאתם מעוניינים בהם, על לוחות מודעות וכן על עמודי חשמל.

 

לאחר מכן, חפשו אחר מודעות במרכז מסחרי בקרבת אזור הנכס המבוקש, שילוט של "למכירה" על בתים, מודעות על עמודים שיוכלו לסייע לכם. יתרה מזאת, בחיפוש מסוג זה אתם יכולים להתרשם מאופי השכונה, אופי הדיירים-חתך אוכלוסייה בכל מיני תחומים וכך תוכלו להבין אם זו השכונה שתרצו להתגורר בה.  נוסף על כך, חשוב מאוד לבצע את החיפוש בכמה שעות מהיום, דברים שרואים ביום לא רואים בלילה ולהפך.

 

דבר נוסף שחשוב לעשות הוא שיחות עם השכנים בבניין;  תוכלו לדלות מידע על אופי השכנים, השכונה ועל בעיות כאלה או אחרות שקיימות. בצעו אף סיור בחדר המדרגות, בחצר, במעלית(אם קיימת), במקלט על מנת ללמוד על הרגלי הניקיון וקבלת רושם על כל מה שקורה בבניין זה. עצלנות לא באה בחשבון. כאן אתם הולכים לבלות חלק נכבד מהחיים שלכם ולגדל בו את הילדים שלכם, ההשקעה משתלמת. כחלק מהסיור בדקו אם יש גני ילדים, בתי ספר, מכולת קרובה, תחבורה ציבורית נוחה וכל מה שרלוונטי עבורכם ושעשוי להביא לשביעות הרצון הגבוהה ביותר שלכם.

משרדי נדל"ן

 

בעסקאות רבות יועץ הנדל"ן המקצוען הוא הגורם המרכזי בקידום ובסגירת העסקה. יועצי נדל"ן מקצועיים הם אנשים שהעיסוק שלהם הוא הנדל"ן על כן, המידע שתצטרכו על זמינות הנכסים ועל מחירם נמצא בידם בצורה מרוכזת ויעילה שמובילה לקבלת החלטות וביצוע עסקאות על הצד הטוב ביותר. 

 

יועץ נדל"ן מסוג זה יכול להוביל אתכם לעסקה טובה יותר, לקצר לכם בזמן של איתור הנכס, לעזור לכם במשא ומתן מול הרוכשים ולמצוא לכם נכס שתפור למידותיכם. הוא מכיר את הרמה באזור ההתמחות שלו, בתי הספר, תוכניות בניה עתידיות וכן בקיא בפרמטרים רבים שייסיע לכם בהחלטה על קניית נכס.

 

פה לאוזן

 

תאמרו לכל החברים שלכם שאתם מחפשים דירה, תפרסמו בפייסבוק. הפיצו לכולם והם כבר יסייעו לכם לחפש דירה וברגע שהם יתקלו במשהו הם כבר ידאגו לומר לכם.

 

תהליך חיפוש הדירה מצריך זמן וסבלנות. ככל שתדעו מה אתם בדיוק רוצים ותשקיעו בפרמטרים שהגדרתם כך גדלים הסיכויים שתמצאו בית שתואם את ציפיותיכם.

 

 

כדאי לך לקרוא גם...

קניית דירה "על הנייר"

קבלנים ויזמים רבים כיום מוכרים פרויקטים כשהם קיימים עדיין רק "על הנייר", בשלבי תכנון. מחירי דירה כזו יכולים לחסוך לנו בין 15%-25% ובמקרים מסוימים אף יותר ממחיר דירה חדשה כשהיא קיימת. מכירה מסוג זה מורכבת ממספר שלבים, וכל התקדמות בפרויקט מעלה את ערכה של הדירה.
 

חשוב להבין שכאשר אנו קונים בשלב שלקבלן אין עדיין היתר בנייה, מה שנמכר לנו הוא אופציה לרכישה. ייתכן שפרויקט זה לא ייצא לפועל. לנו כרוכשים אין אפשרות לבדוק את התקדמות הקבלן/יזם מול ועדות הבנייה בנוגע להיתרים. בשלב זה מומלץ לשלם סכום נמוך ביותר רק על מנת להיכנס לרשימת הרוכשים ולהבטיח את רישומנו לפרויקט וכן, לוודא שבחוזה ישנו סעיף שהכסף שהשקענו יוחזר לנו אחרי תקופה מסוימת שנקבעה מראש.

 

לעומת זאת כאשר אנו רוכשים דירה בעלת היתר בנייה, אנו נצטרך לשלם יותר כסף וכן שלב זה הוא ודאי יותר ובכל שלב וככל שהפרויקט הופך ליותר ויותר מוחשי מחירי הדירות בפרויקט עולים.

 

חשיבות של התערבות של עו"ד מומחה לעניין שייצג אותנו הינה חיונית ביותר. הוא יסייע לנו בהעברת הכסף לחשבון מלווה, וכן יסייע לנו בבנייה של חוזה שיאפשר לנו לשלם סכומים שונים בהתאם להתקדמות הבנייה. כמו כן, הוא יבדוק שיש ערבויות בנקאיות מהבנק שמלווה את הפרויקט עבור כל תשלום שאנו מעבירים לקבלן. במקרה שאין בנק המלווה את הפרויקט, העו"ד ייצמד לחוק המכר שאומר שהקבלן חייב לספק לנו ערבויות על 85% ממחיר הדירה.

 

בנוסף העו"ד יבדוק עבורכם את ההיסטוריה של הקבלן ויוודא עבורכם שאין הוא מצוי בחובות ושולמו כל המיסים ושהזכויות שהוא רוצה למכור אכן רשומות על שמו.

 

אנא שימו לב לעבודתו של העו"ד שלכם ובדקו את החוזה יחד איתו וודאו שאין סעיפים שלא נראים לכם. יש הבדל בין לסמוך על איש מקצוע לבין לא לקרוא את החוזה בכלל.

 

תקראו בקפדנות ושאלו שאלות.

 


כיום בלא מעט פרויקטים בשביל להפיג חששות מוצדקים של רוכשים, כשאין היתר בנייה  היזם/הקבלן מבטחים את הסכום שאתם מעבירים בנאמנות אצל העו"ד שילווה את הפרויקט עד תחילת הבנייה בפועל (לא נוגעים באגורה עד שמתחילים לבנות) וכשכבר יש היתר, מחיר הנכס שלכם כבר יעלה.
 

כמו בכל דבר בחיים גם פה צריכים להיות זהירים.
 

 

החסרונות בקנייה על הנייר :

 

תקופה ארוכה : מי שרוכש דירה בפרויקט צפוי להמתין כשנתיים(תלוי בגודל הפרויקט ובהיקפו, בניין בן 4 קומות מהר יותר לבנות) עד שיוכל להיכנס לדירת חלומותיו ולפעמים גם הרבה יותר.
תשלומים כפולים : הרוב המכריע של הרוכשים "דירה על הנייר" יאלצו לשלם כפול – גם לשכירות/משכנתא קיימת וגם לקבלן/יזם מידי חודש.
הצמדה למדד תשומות בנייה – התשלומים העתידיים צמודים למדד תשומות בנייה והם יכולים להגיע לעוד עשרות אלפי שקלים מידי שנה.

 


* מדד תשומות הבנייה הוא אותו מדד שעולה בחדות כאשר מחירי הנפט, מלט ושלל מוצרי הבנייה עולים (ובשנים האחרונות הם עולים מידי שנה ובאופן כללי לאורך השנים המדד הזה הוא גבוה יותר מהמדד לצרכן).

 

שלב נוסף שבו תוכלו לרכוש במחיר אטרקטיבי הוא "דירות אחרונות בפרויקט" השלב שבו הפרויקט כבר מאוכלס והקבלן מעוניין להיפטר מדירותיו האחרונות. שלב זה יכול להיות כדאי אך דורש מהירות תגובה. הכל מתחיל ונגמר בביקוש ובתזמון.  כמובן שאין להאמין ישירות ל"דירות אחרונות בפרויקט" אלא יש לצאת לשטח ולוודא שאכן מדובר במחיר אטרקטיבי.

 


קרא עוד

קבוצות רכישה

קבוצות רכישה הן למעשה התארגנות של אנשים פרטיים לרכישה של קרקע ובנייה של פרויקט מגורים משותף(בניין דירות מגורים או יחידות צמודות קרקע לעיתים רחוקות גם בנייני משרדים נבנים בשיטה זו) מבלי התערבות של יזם או קבלן בשאיפה לקנייה של דירה בזול. תופעה זו התחילה לפני למעלה משני עשורים אך הייתה בעיקר תופעה מינורית של קבוצות בעלי מאפיינים דומים שרצו לגור ביחד. בשנים האחרונות חל ביקוש גבוה לקבוצות רכישה, ולפי ההערכות כמחצית מהדירות במרכז הארץ הן דרך קבוצות רכישה.

 

 תפקידן של קבוצות אלה הוא לאתר את הקרקע שעליה ייבנה הפרויקט, הן מגייסות רוכשים פוטנציאליים וכן, מאגדות הצעות מחיר מקבלני ביצוע ואנשי מקצוע ומתנהלות מולם. לאחר שזוהתה קרקע אטרקטיבית שיהיה אפשר להקים עליה את הפרויקט הופך אדם או חברה למארגן ופונה לבעלים של הקרקע בכדי לקבל ממנו אשרה לארגן קבוצה בפרק זמן מוסכם על שני הצדדים.

 

 בכדי לא לשלם מס רכישה על הדירה כשהסתיימה בנייתה ורק לשלם 5% על הקרקע  ולשמור על העסקה כ"עסקת רכש מפוצלת"(רכישה מגורם אחד רצוי פרטי והזמנת בניה  מגורם אחר ללא תלות בעסקאות), המארגן דואג שהקבוצה תביא מראש את הכסף לקניית הקרקע ורק אז תתחיל הבנייה. יתרה מזאת חברי הקבוצה יהיו אף פטורים מתשלום מע"מ בגין היטלי פיתוח ואגרות בנייה אשר נגבים ע"י הרשות המקומית באזור הנ"ל או החברה הכלכלית העירונית.

 

 חשוב להבין שגם הקבוצה עצמה אינה מאוגדת כתאגיד או ישות משפטית אלא מתאחדת כמקבץ של יחידים אשר מבצעים בינם לבין עצמם "הסכם שיתוף" בו הם מסדירים את יחסיהם המשפטיים ככאלו המעוניינים לרכוש יחד קרקע ולבנות עליה בשיתוף את הפרויקט. כל אלה מהותיים על מנת לקבל את הפטור ממס הרכישה ומע"מ. במידה וחברי הקבוצה ירכשו את הזכויות על הקרקע ממנהל מקרקעי ישראל תחויב קבוצת הרכישה במע"מ בשל הגדרת המנהל כ"עוסק".

 

 רכישת דירה במסגרת קבוצה זו מאפשרת  בד"כ להשיג מחיר זול יותר מאשר רכישת דירה זהה, מקבלן בתום הבנייה, לעיתים בהפרש של 10%-20%. החיסכון נובע מכך שבקבוצות רכישה אין את עלויות הפרסום והשיווק שהן כ 5% מעלויות הפרויקט (להוציא פרויקטים מורכבים ומאוד גדולים שחובה לשווק ולפרסם), אין תשלום מע"מ (במידה וזה נרכש מגוף פרטי ולא ישירות מהמנהל, כי המנהל מוגדר כ"עוסק" שמחויב במע"מ), התשלום של מס הרכישה יעמוד על סך של 5% על הקרקע ולא מחיר הדירה המוגמרת, אין רווח יזמי והקבוצה פועלת מול קבלני הביצוע ואנשי המקצוע באופן פרטי וישיר ובמידה והקבוצה לא אוהבת את הקבלן המבצע, ניתן להחליפו באחר, חברת הניהול בד"כ תגבה כ 7% מעלות הפרויקט וכ 5% על הקרקע פלוס מינוס ו ולא כמו הקבלן שיגבה במצטבר כ 20%, המימון הבנקאי הוא הליך די פשוט, כי הדירות נמכרות מראש, אין תשלום מע"מ בגין היטלי פיתוח ואגרות בנייה ע"י הרשות המקומית או החברה הכלכלית העירונית.
במידה ורשויות המס לא יכירו בקבוצת הרוכשים, כקבוצת רוכשים פרטית, אלא כקבוצת רוכשים עסקים, הקבוצה תחויב בתשלום מע"מ,  כל .

 

רוב הקבוצות רכישה מנוהלות ע"י חברות לניהול פרויקטים, שעל החברה יש מספר משגיחים שהם תחת הקבוצה. כמובן שגם פה יש סיכון ולא הכל ורוד, לכן חשוב לבדוק את הפרטים, ולוודא שיש בידכם עו"ד שליווה כבר כמה פרויקטים שכאלה ע"מ שיוכל לסייע לכם בכל שאלה. עו"ד מומחה לקבוצות יגן עליכם ויקטין את הסיכון ליפול למלכודת שיהיה לכם קשה לצאת ממנה.

 


כיום בישראל יש מאות פרויקטים שכאלה שרצים במקביל ובשל כך יש לתת תשומת לב מיוחדת על החברה שמנהלת את הפרויקט ולבדוק כמה פרויקטים כאלה כבר ביצעו בעבר, ולשאול את הדיירים בפרויקטים השונים כמה הם באמת מרוצים מההתנהלות הכללית והאם באמת נחסך להם זמן וכסף. לא חסרים היום אנשים שעושים רווח קל, מארגון קבוצות, בלי שבאמת הם יודעים במה זה כרוך.

 

 עוד נושא שכדאי לבדוק לעומק, הוא את הקבלן שעתיד להרים את הבניין על טילו.

 

בקבוצות רכישה, זהותו של הקבלן נחשפת לאחר רכישת הקרקע.

 

הקבלן חשוב ביותר כי הוא המוציא לפועל, חשוב לנסח את כל התחייבויותיו על הכתב מבחינת סטנדרט בניה, בקשו ערבות חוק המכר- שמחייב את הקבלן המבצע להשיג לכם בטוחות, ובכלל מכל אנשי המקצוע בקשו תאריך מדויק שבו יסיימו את שהתחייבו, כך שאם לא יסיימו בזמן המוגדר ישלמו לכם פיצוי, זה אחד המנגנונים שיורידו רף העיכובים למינימום האפשרי, חשוב שקבלני הביצוע יעמדו בתקציבים שהקבוצה העמידה.

 


לאחר שאתם יודעים מי הוא הקבלן המבצע, בקרו בפרויקטים שכבר בנה ושאלו דיירים מה ההתרשמות הכללית שלהם והאם נתגלו ליקויים חריפים. מיותר לציין שאם ביקרתם בכמה פרויקטים ובכולם יש תלונות, כדאי מראש לא להיכנס לפרויקט.
וודאו שיש סעיף שמגן עליכם מפני סכסוך שכנים, עוד פרט שיכול לגרום לתקיעת פרויקט עקב סכסוכים, שימו לב שיש ועד מנהל, שיוכל ליישב את ההדורים ולמנוע אי עמידה בזמנים.כיום בשביל להצטרף לקבוצות רכישה, נדרשים אישורים בנקאים מלאים ע"מ "לא לתקוע" את שאר חברי הקבוצה באמצע הבנייה בטענה שאין לנו כסף.
 

 

הבנק יאשר לכל רוכש בנפרד הלוואת משכנתא, כך שבמידה ויהיה מישהו שלא יוכל לעמוד בתשלומים, הבנק ימשיך להעביר כספים לאנשי המקצוע השונים כרגיל ולאחר שהדירה תהיה מוכנה הבנק ימכור את הנכס ויממש את ההלוואה שהלווה לא עמד בה.
את הפרויקט ילווה הבנק המלווה, ואת הבנק ייצג מפקח שיהיה אמון על הסדר התשלומים, דיווחים מלאים על כל התקדמות בפרויקט, שזה עוד פרט שגורם לנו לישון בשקט ולהבין שיש מישהו חזק שדואג ושיש לו אינטרס שהכל יעבוד כשורה.


 

החסרונות בקבוצות רכישה:

 

בתחילת הפרויקט אנו יודעים כמה עלינו לשלם, אך אין מישהו שמבטיח לנו שהעלויות ישמרו, לכן חשוב להיערך בהתאם ולקבוע "סכום חריגה" של 10% לערך.
 

 

בפרויקט עצמו שעורך כמה שנים, ישנם שינויים שלאו דווקא תלויים בנו, כמו התייקרות מדד תשומות הבנייה שעולה מידי שנה בין 3%-5% שעלולות ליקר את הפרויקט.
 

כאשר הרכישה היא מקבלן הסכום שנקבע בחוזה, הוא הסכום אותו נשלם ולא שקל יותר.

 

לוחות זמנים : בקבוצות רכישה להבדיל מקבלן אין התחייבות של מארגני הקבוצה על תאריך שבו הפרויקט יוכל לאכלס משפחות, כל שינוי בבירוקרטיה יגרור הארכה בבניה.

 

כשאנו קונים מקבלן, יש התחייבות חוזית למועד אכלוס, ואם האחרון לא עמד בהתחייבותו, יחויב בפיצוי שהוסכם מראש.
 


מימון יקר יותר: בתהליך הבנייה כל אחד שרכש קרקע בקבוצה נחשב ליזם והבנק רואה אותו ככזה, לכן הריביות בד"כ יהיו יקרות יותר.

 

עלות הקרקע יקרה יותר : קבוצות רכישה ברוב המוחלט של הפעמים רוכשות קרקעות במחירים גבוהים יותר ממה שמציעים הקבלנים.
וזה מכמה סיבות :סיבה ראשונה היא שיש לקבוצה כקבוצה יכולת להציע מחירים גבוהים יותר.


 

הסיבה השנייה היא שבעל הקרקע "שומר להם את הפרויקט" לכן מארגני הקבוצה ישלמו יותר, כי כשההסכם בין מארגני הקבוצה לבין בעל הקרקע נחתם, מארגני הקבוצה עדיין לא יודעים בוודאות האם יוכלו לגייס את הכספים שנקבעו ובעצם נמכרת להם "אופציה", אותה יממשו רק במידה ויוכלו לארגן את קבוצת הרוכשים בלא מעט מקרים לאחר איגוד הקבוצה, יוזם הפרויקט ידרוש תשלום על ארגון הקבוצה. כך שנשלם פעמיים : גם ליוזם, וגם על הקרקע.
 

 


קרא עוד

מחיר הדירה- ממה הוא מורכב?

מהם הגורמים שמשפיעים על מחיר הנכס שלכם שלעיתים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים?

 

1. שטחה של הדירה: משמע ככל שדירה גדולה יותר היא ערכה גבוה יותר בשוק, אך לא תמיד ביחס ישר.  בימים עברו דירות תומחרו על פי מספר החדרים שיש בהן, אבל כיום המחיר מתבסס יותר על שטח הדירה.

 

2. כמות חניות-  באזורים בהם הימצאות חניה היא בגדר חלום כגון מרכז תל אביב, קיום חניה יכול להעלות את שווי הדירה בלא פחות מ- 250,000 ש"ח!

 

3. שטח מרפסות: בעל השפעה בעיקר בנכסים בהם המרפסות הינן  גדולות כגון פנטהאוזים.  בל נשכח את הנוף הנשקף מהמרפסת שהוא לא פחות חשוב, ואולי אף יותר חשוב, משטחה ולכן גם איכות הנוף צריכה להילקח בחשבון.

 

4. קומה ומעלית: בדרך כלל, נכס עולה יותר ככל שהוא בקומה גבוהה יותר אם יש מעלית, וההפך הגמור אם אין מעלית. דירה בקומה שלישית או רביעית בלי מעלית תימכר בכ- 20% פחות מדירה דומה בבניין עם מעלית.

 

5. נוף: להימצאות של נוף יש השפעה מהותית על מחיר נכס. נוף מרהיב לים יכול במקומות מסוימים כמעט ולהכפיל את ערך הנכס לעומת נוף סטנדרטי. גם נוף לשדות, פרדסים, חורשה או אפילו גינה יעלה את ערך הנכס לעומת חזית לכביש. לעומת זאת, נוף בעייתי, כגון לבית קברות, יכול להוריד את ערך הנכס באופן דרסטי.

 

6. רמת גימור: נכס ברמת גימור גבוהה מאוד יעלה אלפי שקלים יותר למטר לעומת נכס ברמת גימור נמוכה.

 

7. מצב הנכס: חדש, נדרש שיפוץ קל, נדרש שיפוץ כולל - במידה ונדרש שיפוץ, עלות השיפוץ צריכה להילקח בחשבון.

 

8. בעבור דירת גן: שטח הגינה מעלה את ערך הדירה באופן ניכר.

 

9. רמת רעש: נכס במיקום רועש מאוד שווה הרבה פחות מנכס במיקום שקט מאוד.  ההפרש במחיר יכול להגיע לעד 30%.

 


קרא עוד

איך תרצו לשתף את זה?

שתף אותנו בתגובה

כל הזכויות שמורות | לינקולן נדל״ן @ 2015
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם איש מקצוע - כל אחד בתחומו. השימוש באתר על אחריות המשתמש בלבד! אין לינקולן אחראית לכל נזק שיגרם במשירין או בעקיפין משימוש בתכנים באתר. התכנים כתובים בלשון זכר אך מופנים לשני המינים מטעמי נוחות בלבד, עמכם הסליחה. ט.ל. ח. גלישה נעימה.
עיצוב ופיתוח - חגית וסטס אינטרנט