נשמח לעזור

משכנתא מנצחת - הדרך הקלה למשכנתא חכמה

עמוד ראשי - משכנתא משכנתא מנצחת השירותים שלנו מילון מונחים מחשבון משכנתא שאלות ותשובות

1. דעו את הקריטריונים ללקיחת משכנתא ושימו לב האם זוהי האפשרות הטובה עבורכם

חושבים לרכוש נכס? עליכם קודם כול לדעת מה ההון העצמי שלו אתם תדרשו(אחוז המימון שהבנקים למשכנתאות מאשרים משתנה בהתאם לסוג הקנייה לפי הוראת בנק ישראל). לאחר מכן, יש לגשת לבנקים ולהנפיק אישור עקרוני, המאשר באופן לא מחייב את הסכום שהבנק מאשר לכם ואת התנאים המוצעים לכם במשכנתא מטעמו.


הדבר החשוב ביותר שיש לזכור הוא שהבנק מעוניין להיות בטוח שאתם במצב כלכלי יציב כדי שתוכלו להחזיר את ההלוואה שתיקחו מה שגם יוביל בהתאמה לכך שתקבלו תנאים יותר אטרקטיביים להלוואה שלכם.

2. הפכו למומחים בעולם המשכנתאות

הצעד הראשון והחשוב ביותר לפני לקיחת משכנתא הוא ללמוד, לדעת יותר, לחקור כול מה שאפשר על נושא המשכנתאות, סוגי המשכנתאות, סוגי תמהילים של משכנתא, ריביות ובכלל כול מה שקשור לנושא הגדול הזה שנקרא משכנתא. ברור שלא תוכלו להבין הכול לבד, משום שכדי לדעת על הנושא יש כאלה שילמדו שנים ויזדקקו לניסיון של שנים, אך רצוי מאוד שלפני שאתם ניגשים לצעד כזה חשוב, יהיה לכם ידע בסיסי ומושג כללי רחב לגבי ההתנהלות הפיננסית והבירוקרטיה הכרוכה בהלוואה בזו. גם אם אתם מחליטים להשתמש בשירותיו של יועץ משכנתא.

כמו-כן תחום זה של משכנתאות הוא דינאמי ונזיל, ויש להתעדכן תדיר בעדכוני הריביות בבנקים ובחדשות בתחום הפיננסים בכלל והמשכנתאות בפרט. תוכלו גם להתעדכן בבלוג שלנו על חדשות ועדכונים בתחום.

3. משכנתא זה לא הסוף- צריך להתעדכן כול הזמן בשוק המשכנתאות

אנשים רבים שלוקחים משכנתא טובה ומשתלמת חושבים שבטוח לא יהיה שווה למחזר אותה (למרות שכבר עברו כמה שנים ודברים השתנו בינתיים..) ושאין צורך לבדוק את מצב השוק כיום. זו אולי הטעות הגדולה ביותר של לוקחי המשכנתא, שאין הם בודקים את מצב ההוצאה הגדולה ביותר שלהם, כי פשוט זהו הרגל תרבותי שטבוע בחברה שלנו- כולם לוקחים משכנתא, משלמים סכום רציני כול חודש, וזהו. בזה זה נגמר.

אז זהו שזה לא חייב להיות ככה. כפי שאנו עוקבים אחר השקעות אחרות (אם קיימות) או הוצאות גדולות אחרות, כך עלינו לעקוב גם אחר המשכנתא. לפחות אחת לשנה עליכם לבדוק את מצב המשכנתא ולדעת האם משתלם אולי לעבור למסלול אחר (גם אם המסלול שלקחתם היה ממש נכון ומתאים לתקופה זו). יש לעבור על מחירי ההלוואה, על המסלולים השונים המרכיבים את ההלוואה (התמהיל), על הריביות העכשוויות – ולפי כול הפרמטרים להחליט האם כדאי למחזר את המשכנתא.

4. לבחור בקפדנות בנק משכנתא

מכירים את המשפט/המחשבה הבאה- "מה זה משנה באיזה בנק אני לוקח משכנתא?, הרי בכולם אני מקבל הלוואה (ביחס לשווי הנכס) ואני מחזיר אותה מדיי חודש.." ? חשוב שתבינו שהמשפט הזה מוטעה ומטעה. חוץ מההבדלים באופי הריביות של הבנק, ישנם עוד דקויות וניואנסים בין הבנקים שיכולים להיות משמעותיים עבורכם. אתם צריכים לבחור בבנק שיאפשר את העסקה הנכונה ביותר עבורכם במחיר האטרקטיבי ביותר, ולשם כך עליכם לערוך השוואה בין 3 או 4 בנקים לפחות. עליכם להיות מוכנים לפני הפגישות עם הבנקים, ללמוד על הנושא ולהכין שאלות שיעזרו לכם להגיע להחלטה.

שאלות נפוצות הם – מה גובה ריבית המשכנתא? מהי פריסת התשלומים בכול מסלול? האם ניתן להקפיא החזרים בתקופות לחוצות? מה עושים כשיש ריבית משתנה? אלו הם מעט מהשאלות שיעזרו לכם להבין את ההבדלים בין הבנקים. חשוב לבוא לפגישה מול הבנקים מסודרים ומוכנים, משום שזו אחת העסקאות הגדולות שתבצעו במהלך חייכם. בנוסף רצוי לבקש בסוף הפגישה תדפיס עם ההצעות שהביאו לכם.

5. התאימו את התמהיל לאופי שלכם- צריך גיוון

כפי שאתם בוודאי יודעים, יש המון סוגי הלוואות של בנקים שונים למסגרת המשכנתא. ההחלטה באיזה משכנתא כדאי להתמקד, צריכה להיות בהתאם לצרכים וליכולות שלכם, לווי המשכנתא. בסופו של יום, משכנתא טובה היא משכנתא שתתאים לכם בתמהיל, בהחזר החודשי ובעלות המשכנתא כמובן. עליכם להתאים את ההחזר למאזן ההכנסות-הוצאות ולדאוג שההחזר יהיה בין 20-30% מההכנסות. שוב, הכול תלוי במצב הכספי שלכם ובצפי שלו.

אם אתם יודעים בדיוק מה יהיה המצב הכלכלי שלכם (לפחות לשנים הקרובות), ואתם יציבים ורוצים משכנתא יציבה וקבועה- הרי לכן האפשרות של משכנתא בריבית קבועה; או לחילופין- אם יש תנודתיות במצב שלכם אולי כדאי שתלכו על ריבית משתנה והאפשרויות כאן, עם המשכנתא, הן באמת רחבות מאוד ואפשר להרכיב סוגים שונים של תמהילים שיתאימו לאפיון החיים המשפחתיים והפיננסיים שלכם. אך כשלב ראשון עליכם לדעת את המורכבויות ולנסות לבצע את האינטגרציה שתתאים לכם.

6. לא לשכוח מהוצאות נוספות

רבים מהלווים שלוקחים משכנתא לא לוקחים בחשבון עד כמה ההוצאות הנוספות יהיו גבוהות, ולא מתכננים אותם בתהליך ההלוואה והבירוקרטיה. בעת לקיחת המשכנתא מהבנק יהיו עלויות נוספות: עמלת פתיחת תיק בבנק (שעומדת על כ-0.25%-0.6% מסכום ההלוואה, ומשולמת בגין הניירת והטיפול הבירוקרטי בקבלת ההלוואה), הערכת שמאי לנכס מטעם הבנק, עמלת הוצאת נסח טאבו ועוד.

שימו לב, את רוב התשלומים תצטרכו לשלם מידית, לכן עליכם להיות ערוכים לכך. התחשבו בהוצאות כגון עו''ד (0.5%-1% משווי הנכס), מתווך (כ-2% משווי הנכס) ויועץ משכנתאות (בין 4,000-7,000). יתרה מכך, יש לקחת בחשבון גם את ההוצאות הנוספות על הבית החדש והמעבר- דמי הובלה, שיפוצים וכד'. 

חטיפי נדל׳׳ן
אחוז יקר – כל הפחתה של עשירית האחוז שתצליח להשיג במשא ומתן לקבלת המשכנתא, תחסוך לך מאות שקלים בשנה. לקחת משכנתא בצורה חכמה.
כל הזכויות שמורות | לינקולן נדל״ן @ 2015
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם איש מקצוע - כל אחד בתחומו. השימוש באתר על אחריות המשתמש בלבד! אין לינקולן אחראית לכל נזק שיגרם במשירין או בעקיפין משימוש בתכנים באתר. התכנים כתובים בלשון זכר אך מופנים לשני המינים מטעמי נוחות בלבד, עמכם הסליחה. ט.ל. ח. גלישה נעימה.
עיצוב ופיתוח - חגית וסטס אינטרנט