נשמח לעזור

להשכיר נכס - הבסיס להכל

עמוד ראשי - השקעות איך מתחילים סוגי השקעות להשכיר נכון מחשבון תשואה שאלות ותשובות

1. כמו במכירה- הכינו את הדירה

כפי שבעת מכירת הדירה יש צורך לבצע ריענון לבית, לנקות, לסדר, לתקן פגמים- כך גם בעת השכרת הדירה (שזה סוג של מכירה, רק זמנית). כשהשוכרים יגיעו להתרשמות ראשונית- פתחו חלונות והזיזו רהיטים כדי שהדירה תראה מוארת ומרווחת. בנוסף- הקפידו על חדר השירותים והאמבטיה נקיים ומסודרים, לרוב האנשים זה חשוב; גם המטבח הוא אלמנט משמעותי- נסו לתקן, לשפץ אותו, ואם לא- לנקות אותו היטב. אם אין לכם מזגן- מוטב שתקנו. מזגן מעלה את ערך הדירה והכרחי כמעט לכול שוכר ישראלי. כול אלה יעלו את הסיכויים למציאת שוכר באופן מהיר מאוד.

2. בחירת שוכר

למרות שרוב שוכרי הדירות בישראל מתנהלים בצורה טובה, משלמים בזמן ולא מזיקים לדירה (בצורה לא חוקית), ישנם שוכרים שיכולים לגרום למשכירים צרות לא מעטות, ולכן יש להקפיד ולהיזהר בבחירתם, ולנהל עימם יחסים תקינים וטובים. במידה שיש שוכרים בעייתיים שלא רוצים לשלם (בין אם הם 'רגילים' לא לשלם ובין אם יש להם בעיה כלכלית זמנית), יש להתנהל מולם בכול האמצעים הדרושים עד שתקבלו את הסכום שמגיע לכם; ואם לא- עו''ד יוכל לעזור בפינוי מיידי.

3. השקיעו בחוזה ברור עם איש מקצוע

להסכם שכירות חשיבות רבה ואין לזלזל בו. פעמים רבות משכירים לא מעניקים לו מספיק חשיבות ומשתמשים בחוזה סטנדרטי שהם מכירים או הורידו מהאינטרנט. חוזה שאינו מקצועי ובעל הנכס לא יודע את כול המשמעויות שלו- יכול לפגוע בו בהמשך אם הדיירים לא ישלמו את החשבונות כראוי/לא ירצו לפנות את הדירה. אין להקל ראש בחוזה השכירות והשימוש בעו''ד כאן הוא חשוב ויגן עליכם מפני בעיות עתידיות. אל תהססו לעבור על כל הסעיפים שחשובים לכם בפגישה עם עו''ד מנוסה, ואל תוותרו על התהליך הזה.

4. הקפידו על ערבויות/ בטחונות

סעיף ביטחונות בהסכם שכירות הוא משמעותי, ומטרתו לחייב את הדיירים לשלם את השכירות ולשמור על הדירה. הביטחונות הבנקאיים (בין אם מדובר בערבות בנקאית או צ'ק ביטחון וערבים) נותנים לכם, המשכירים, אפשרות למקור כספי (גם אם כמוצא אחרון) לתשלום דמי השכירות ותיקון נזקים במקרה של הפרת ההסכם ע''י השוכר. הדרך הטובה ביותר להתחייבות השוכר היא ערבות בנקאית (ניתנת למימוש באופן מיידי), אך המשכירים כיום בדר''כ מסתפקים בערבים יחד עם צ'ק פתוח לפקודת המשכיר וצ'קים ללא תאריך לחברת החשמל, עירייה ותאגידי מים וגז.

5. התחלפות שוכרים

כחודש לפני תאריך סיום השכירות מומלץ ליצור קשר עם השוכרים ולבדוק האם הם מעוניינים להמשיך את חוזה השכירות הנוכחי. אם כן, אין צורך לשנות שום דבר, רק לחתום על חוזה דומה (תאריכים שונים) ולקחת את הצ'קים לשנה הבאה. אם הדיירים לא רוצים להמשיך, יש לבצע מספר בדיקות- האם קיימים חובות לרשויות החשמל, העירייה, וועד הבית או הגז, ולפרסם את הדירה להשכרה מחדש. חלק חשוב מהחילופים הוא בואם של שוכרים פוטנציאליים לדירה. השוכרים הקודמים אולי לא יסכימו לכך, לכן חשוב לדבר איתם על זה מראש. 

6. פרסום הנכס להשכרה

היום יש מספיק אמצעי פרסום שנגישים לכול אחד, ומומלץ מאוד להשתמש בהם. מלבד לוחות המודעות של יד2, יש קבוצות ברשתות החברתיות שחבריה מפרסמים נכסים להשכרה באופן תדיר ועקבי. נסו להצטרף ולפרסם גם שם. בתוכן המודעה עליכם לפרט את יתרונות הדירה, למה כדאי לאנשים לבוא לגור שם, וכמובן חשוב להעלות תמונות (טובות) כי הגולשים נמשכים יותר לתוכן ויזואלי. ולקראת הסוף, אחרי שהשקעתם במודעה, אל תשכחו להשאיר פרטי קשר (במיוחד כשמדובר בלוחות יד2). 

7. דברו על התשלומים

הסבירו היטב לשוכרים איך מתבצעים התשלומים ובאילו סכומים מדובר (כמובן שלא מדובר בחשבון חשמל, מים או גז). ראשית דברו על מחיר השכירות, ואיך מתבצע התשלום (בדר''כ זה צ'ק אחד על כול חודש, אבל אפשר גם אחרת אם אתם מסכמים ביניכם). בנוסף, חשוב לספר לו על תשלום לועד הבית (שיכול להיות מאוד מעיק לעיתים, אך אין להסתיר את המידע הזה) ועל גובה הארנונה. עניין התשלומים צריך להיות "על השולחן" כל הזמן, כדי שלא יהיו פיגורים ובעיות בתשלומים השוטפים.

8. תקנו את הפגמים בבית, במיוחד אם השוכר מבקש

אל תשכחו, למרות שהבית שייך לכם, מי שגר בו לבסוף הוא השוכר (ומשפחתו), והוא צריך להתמודד גם עם הפגמים בו. אם יש בדירה פגמים שהוא דורש לתקן, אל תהססו יותר מדיי והשקיעו בתיקונים. יש לדאוג לא רק למראה החיצוני (הכנת הדירה), אלא גם לאיכות החיים של מי שיגור בדירה. כמובן שזה הולך לשני הצדדים- גם על השוכר לשמור לא להוריד את ערך הדירה.. אם השוכר אחראי על פגם, דרשו ממנו לתקן אותו. אם מדובר על בלאי בתשתית הנכס (כמו בעיה בדוד, במזגן וכד')- אתם אחראים לתשלום התיקון. בסופו של דבר זה גם יעזור בהשבחת הנכס ותרוויחו מכך בעתיד.

חטיפי נדל׳׳ן
החיפזון מהשטן! אל תמהרו להיכנס להשקעות חדשות מהר, ייתכן שתגלו בהמשך שהנכס אינו עונה לדרישותיכם ואינו משרת את מטרותיכם.
כל הזכויות שמורות | לינקולן נדל״ן @ 2015
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם איש מקצוע - כל אחד בתחומו. השימוש באתר על אחריות המשתמש בלבד! אין לינקולן אחראית לכל נזק שיגרם במשירין או בעקיפין משימוש בתכנים באתר. התכנים כתובים בלשון זכר אך מופנים לשני המינים מטעמי נוחות בלבד, עמכם הסליחה. ט.ל. ח. גלישה נעימה.
עיצוב ופיתוח - חגית וסטס אינטרנט